Grond kopen, huren of pachten

Bijna dagelijks krijgen we verzoeken van inwoners of ze een stukje grond van ons mogen kopen. Soms is dat mogelijk, omdat we het niet meer nodig hebben om ons werk goed uit te voeren. Als verkoop niet aan de orde is, kunnen we de grond verhuren of verpachten. Het (her)vestigen van een zakelijk recht is ook een mogelijkheid. Je kunt een aanvraag indienen bij waterschap Hollandse Delta met het aanvraagformulier grond kopen, huren of pachten.

Aan de behandeling van een aanvraag zijn kosten verbonden. Hieronder vind je de tarieven. Je ontvangt de rekening na afloop van je aanvraag.
 

Soort aanvraagBehandelkosten
(excl. BTW)
Toelichting
Verkoop € 595,-De koopsom van de grond wordt vastgesteld door een taxatie. De grondprijs wordt meestal vastgesteld per m². De taxatie komt voor rekening van Hollandse Delta.
Huur of pacht € 260,-De huur- of pachtsom wordt vooraf door Hollandse Delta vastgesteld. De tarieven zijn afhankelijk van het gebruik en de courantheid van het perceel.
Vestiging zakelijk recht € 260,-De vergoeding wordt vastgesteld door een taxatie of op basis van de LTO-Gasunie normen. De keuze heeft te maken met de aard en omvang van de opstal (gebouw) en de courantheid van het perceel.  
(Her)vestiging recht van erfpacht € 595,-Recht van erfpacht kan worden gevestigd of hervestigd. Bij (her)vestiging wordt de (onder)grond getaxeerd. De nieuwe canon wordt berekend op basis van de getaxeerde waarde.

Aanvraagformulier grond kopen, huren of pachten

Als wij je aanvraag hebben ontvangen, kijken wij of deze aan de voorwaarden voldoet en stellen wij de prijs voor de grond vast. Daarna krijg je van ons bericht over het verslag.

Overzicht beschikbare grond

Waterschap Hollandse Delta krijgt regelmatig verzoeken binnen voor koop, huur, pacht of het vestigen van een zakelijk recht. In het overzicht onroerend goed zie je voor welke gronden we inmiddels overeenstemming hebben bereikt over bijvoorbeeld de verkoop van grond. Op deze lijst(en) kun je zien binnen welke termijn geïnteresseerden kunnen reageren.

Vastgoedbeleid

Waterschap Hollandse Delta handelt conform het vastgoedbeleid 2019. Daarin lees je meer over hoe wij omgaan met onze eigendommen, zakelijke en persoonlijke rechten met betrekking tot onroerende zaken en (projectmatige) grondverwerving.

Project Grond- en watergebruik 

We hebben als waterschap veel grond in eigendom. Soms wordt grond gebruikt door anderen. Het gaat onder andere om stukjes tuin, steigers of stroken grond langs een weiland of akker. Vaak zijn de gebruikers zich van geen kwaad bewust. Met het project Grond- en watergebruik willen we duidelijkheid krijgen over de gegevens die in het Kadaster staan en het feitelijke gebruik. Je leest er meer over op de pagina Project Grond- en watergebruik

Criteria bij het kopen, huren of pachten van grond

Wij verkopen, verhuren, verpachten of vestigen zakelijke rechten op percelen grond op basis van een openbare transparante procedure en tegen marktconforme prijzen. Toch mogen wij als waterschap besluiten om een perceel niet openbaar aan te bieden. Dat kan als bij voorbaat vaststaat of redelijkerwijs mag worden aangenomen dat er maar één serieuze gegadigde in aanmerking komt. De gegadigde moet in dat geval voldoen aan objectieve, toetsbare en redelijke criteria (selectiecriteria Didam-arrest).

Meer informatie

Voor meer informatie, zoals de locatie van een stuk grond, verwijzen we je naar Kadaster Online.  

Wij verkopen, verhuren, verpachten of vestigen zakelijke rechten op percelen grond op basis van een openbare transparante procedure en tegen marktconforme prijzen. We volgen daarin een uitspraak van de Hoge Raad (het Didam-arrest). Toch mogen wij als waterschap besluiten om een perceel niet openbaar aan te bieden. Dat kan als bij voorbaat vaststaat of redelijkerwijs mag worden aangenomen dat er maar één serieuze gegadigde in aanmerking komt. De gegadigde moet in dat geval voldoen aan objectieve, toetsbare en redelijke criteria. 

Als we van plan zijn grond aan een specifieke partij bijvoorbeeld te verkopen, dan vind je dat voornemen in het overzicht onroerend goed. We geven hierbij aan waarom er één serieuze gegadigde in aanmerking komt. Heb jij interesse in het kopen, huren, pachten van een stuk grond of het vestigen van een zakelijk recht? En vind je dat je ook in aanmerking moet komen? Check dan of je voldoet aan de criteria. Is dat het geval, stuur dan binnen 4 weken na publicatiedatum een mail naar servicedeskbj@wshd.nl. Motiveer daarin je verzoek en vermeld het nummer, adres en de kadastrale gegevens. Wij onderzoeken dan of er toch een openbare verkoop moet komen. Je ontvangt binnen 4 weken na sluiting van de reactietermijn schriftelijk bericht van het waterschap over de beslissing en het vervolgtraject.

Bekendmaking voorgenomen ruiltransactie grond Hogeweg te Simonshaven

De bekendmaking wordt op maandag 24 februari 2025 gepubliceerd in het Waerschapsblad op overheid.nl De onder genoemde vervaltermijn van 20 kalenderdagen loopt aldus vanaf 24 februari 2025 tot en met 17 maart 2025.


Waterschap Hollandse Delta (hierna: “het Waterschap”) is voornemens een (grond)ruiltransactie aan te
gaan. De bij deze voorgenomen (grond)ruiltransactie betrokken percelen zijn:
 

  • gemeente Bernisse, sectie A, perceelnummer 447, ter grootte van 55.320 m², gelegen aan gelegen
    aan de Hogedijk te Simonshaven (zie bijlage 1 bij deze publicatie), hierna te noemen
    “Waterschapsperceel”.
  • gemeente Spijkenisse, sectie L, perceelnummer 3070, ter grootte van 122.624 m², gelegen aan de
    Riethilseweg en de Garsdijk te Simonshaven (zie bijlage 2 bij deze publicatie), hierna te noemen:
    “Particuliere perceel”.
  • gemeente Spijkenisse, sectie L, perceelnummer 3020, ter grootte van 63.965 m², gelegen aan de
    Westdijk te Hekelingen (zie bijlage 1 bij deze publicatie), hierna te noemen: “Pachtperceel 1”.
     
  1. Het Waterschap is voornemens het Waterschapsperceel, dat zijn eigendom is, geheel, ter grootte
    van 55.320 m², in pacht uit te geven aan beoogd pachter.
  2. Beoogd pachter is voornemens het Particuliere perceel, dat haar eigendom is, gedeeltelijk, ter
    grootte van circa 9.600 m², ter beschikking te stellen aan het Waterschap. Dit perceel wordt niet in
    eigendom aan het Waterschap overgedragen.
  3. Beoogd pachter is voornemens Pachtperceel 1, gedeeltelijk, ter grootte van circa 2.500 m², ter
    beschikking te stellen aan het Waterschap.
     

Eén serieuze gegadigde

Het Waterschap is op basis van de volgende objectieve, redelijke en toetsbare criteria van oordeel dat beoogd pachter de enige serieuze gegadigde is voor pacht van het Waterschapsperceel.

  1. De doelen die onder meer volgen uit de Provinciale Omgevingsverordening en de Kaderrichtlijn
    Water (nader ook te noemen: “Krw”) dienen uiterlijk in 2027 te zijn gerealiseerd. De beleidsdoelen
    van het Waterschap in dat kader zijn i) het aanzienlijk vergroten van de waterbergende capaciteit
    in het gebied Putten en ii) de aanleg van natuurvriendelijke oevers teneinde de waterkwaliteit te
    verbeteren.
  2. Binnen het gebied Putten is de waterbergingsopgave groot. Het is voor het Waterschap
    noodzakelijk dat zij in specifiek dit gebied strategisch en gunstig gelegen percelen verwerft dan wel
    ter beschikking gesteld krijgt teneinde daar de waterbergende capaciteit te vergroten. 
  3. Gelet op de waterbergingsopgave in het gebied ter hoogte van de locatie van het Particuliere
    perceel en Pachtperceel 1, is voor het Waterschap noodzakelijk dat zij aldaar strategisch en gunstig
    gelegen gronden verwerft/ter beschikking gesteld krijgt ter minimale grootte van 27.900 m². De
    totale oppervlakte van het Particuliere perceel en Pachtperceel 1 bedraagt 12.100 m², waardoor
    de voorgenomen grondtransactie het Waterschap in staat stelt op korte termijn voor een aanzienlijk
    deel aan die opgave te voldoen. 
  4. Het Waterschap heeft onderzoek gedaan naar locaties binnen het gebied Putten waar het
    vergroten van waterbergingscapaciteit mogelijk is. Uit dit onderzoek komt het Particuliere perceel
    en Pachtperceel 1 vanwege hun strategische en gunstige ligging als meest geschikte locaties naar
    voren voor het creëren van een grotere waterbergingscapaciteit in dit gebied, mede omdat deze
    zijn gelegen naast/nabij een hoofdwatergang van het Waterschap, tevens Krw-lichaam. De locaties
    van het Particuliere perceel en Pachtperceel 1 zijn derhalve naar het oordeel van het Waterschap
    het meest geschikt om de waterbergende capaciteit in het gebied Putten te vergroten. 
  5. Het Particuliere perceel is niet in eigendom van het Waterschap en voor Pachtperceel 1 is op 4
    december 2014 door de gemeente Nissewaard met beoogd pachter een pachtovereenkomst
    gesloten die in beginsel door het Waterschap dient te worden gerespecteerd. Beoogd pachter is
    bereid op het Particuliere perceel ten behoeve van het Waterschap een kwalitatieve verplichting te
    vestigen, alsmede Pachtperceel 1 ten behoeve van het Waterschap ter beschikking te stellen,
    indien hij daarvoor wordt gecompenseerd met compensatiegrond. Het Waterschap zet aldus
    compensatiegronden in om het Particuliere perceel en Pachtperceel 1 ter beschikking gesteld te
    krijgen zodat zij haar publieke taak kan vervullen. 1) 
  6. Beoogd pachter is bereid ten behoeve van het Waterschap een kwalitatieve verplichting te vestigen
    op het Particuliere perceel, waardoor het Waterschap deze grond niet hoeft te verwerven. Ook is
    beoogd koper bereid Pachtperceel 1 aan het Waterschap ter beschikking te stellen. De
    (grond)ruiltransactie past daarmee bij het vastgoedbeleid van het Waterschap. 2) 
  7. Met het vestigen van een kwalitatieve verplichting ten aanzien van het Particuliere perceel ten
    behoeve van het Waterschap, alsmede het ter beschikking stellen van het Pachtperceel 1 aan het
    Waterschap, kan de waterbergingscapaciteit in het gebied Putten worden vergroot alsmede
    kunnen natuurvriendelijke oevers worden gerealiseerd. Het Waterschap geeft met deze
    voorgenomen (grond)ruiltransactie aldus uitvoering aan haar beleidsdoelen alsmede aan de
    opgaven uit de Provinciale Omgevingsverordening en de Kaderrichtlijn Water. Met de
    voorgenomen (grond)ruiltransactie (pacht) wordt het Waterschap aldus in staat gesteld haar
    publieke taak te vervullen.
    Onderdeel van de (grond)ruiltransactie is dat het Waterschap het Waterschapsperceel inricht voor
    waterberging en een natuurvriendelijke oever.
     

Resumé

Op basis van het bovenstaande is het Waterschap van mening dat beoogd pachter de enige serieuze
gegadigde is om het Waterschapsperceel te pachten.

  1. ECLI:NL:RBOBR:2022:2962 en ECLI:NL:RBOVE:2022:2584, waarin is bepaald dat het binnen de beleidsruimte van
    een overheidslichaam past om haar gronden als compensatiegronden in te zetten. Het past ook binnen de
    beleidsruimte van een overheidslichaam om een specifieke locatie als compensatie aan te bieden
    (ECLI:NL:RBNNE:2023:916).
  2. Vastgoedbeleid waterschap Hollandse Delta 2019, paragraaf 2.2.


Kort geding

Het Waterschap is voornemens een pachtovereenkomst te sluiten met beoogd pachter. Bij bezwaar tegen
deze voorgenomen overeenkomst dien je het Waterschap in kort geding te dagvaarden en een kort geding
aanhangig te maken bij de rechtbank Rotterdam. De kort geding dagvaarding dient uiterlijk 20
kalenderdagen na deze publicatie aan het Waterschap te zijn betekend. Deze termijn is een vervaltermijn.
Bij gebreke van een tijdig betekende dagvaarding vervalt het recht je tegen het sluiten van de voorgenomen
overeenkomst te verzetten en/of daarop enige vordering tot schadevergoeding of welke andere aanspraak
dan ook te baseren, althans heb je jouw rechten daarop verwerkt. Het Waterschap en beoogd pachter
zouden onredelijk worden benadeeld als pas na deze (duidelijk kenbaar gemaakte) termijn(en) alsnog
tegen het sluiten van de (voorgenomen) pachtovereenkomst zou worden opgekomen. Indien je niet tijdig
een kort geding dagvaarding betekent, heeft dit tot gevolg dat je niet meer in rechte tegen dit voornemen
kunt opkomen.